Skip to main content

Sopp- og chorizopai

Enkel
1t 30min

Nydelig oppskrift på en god pai for deg som er glad i pølser. En sterk chorizo setter en spiss på paien.

4.0
(42)
Next ImageSopp- og chorizopai

Ingredienser

Antall porsjoner

Ingredienser

1 stk
ferdig paibunn

Eller lag din egen paibunn:

3 dl
hvetemel
2 ss
vann

fyll:

100 g
chorizo eller annen sterk pølse
400 g
skivet sopp, fersk
1 stk
purre
2 ss
TINE® Meierismør til steking
1 ts
salt
0.25 ts
pepper
3 stk
egg
3 dl
revet Norvegia® Vellagret - fra ostehjul eller en annen vellagret ost

Fremgangsmåte

  1. Rull deigen ut og dekk formen. Prikk med gaffel. Sett formen kjølig i minst 15 minutter. Sett stekeovnen på 200 °C.

eller lag din egen paibunn:

  1. Du trenger en paiform på ca. 26 cm i diameter. Bland smør, mel og vann i en food processor eller for hånd. Kjevle ut paideigen til en sirkel som dekker formen, og legg den i. Trykk godt opp på kanten. Prikk bunnen med en gaffel. Sett formen kjølig minst 30 minutter.

  2. Sett stekeovnen på 200 °C.

  3. Forstek paibunnen midt i ovnen i 10–15 minutter. Avkjøl.

fyll:

  1. Skjær pølse og sopp i skiver. Skjær purre i ringer. Stek først sopp i smør i en stekepanne noen minutter, og ha deretter i purre. Smak til med salt og pepper.

  2. Visp sammen egg og fløte. Legg pølse, sopp og purre i paiskallet sammen med ost. Hell over eggblandingen. Stek i nedre del av ovnen ved 200 °C i 30–40 minutter. til eggstanden har satt seg og paien er gyllen.

Trykk for å vurdere oppskriften

Tips

Bytt gjerne ut chorizo med en mildere og mer barnevennlig pølse.

Hev smaken med våre produkter

Flere fristende oppskrifter