
Semifreddo med hvit sjokolade
Semifreddo lager du enkelt uten ismaskin. Dette er en oppskrift på hjemmelagd iskremen med smak av både vanilje og hvit sjokolade. Husk at iskaken må ligge i fryseren i 5 timer før servering.

Ingredienser
Antall porsjoner
8
Ingredienser
Til servering
Fremgangsmåte
- 1
Bløtlegg gelatin i kaldt vann i 5 minutter. Pisk sammen eggeplommer, melis og vaniljesaus i en glass- eller metallbolle som tåler varme.
- 2
Sett bollen over vannbad (en kjele med litt vann som småkoker). Tilsett hakket hvit sjokolade og rør til smeltet. Klem vannet ut av gelatinen og tilsett. Rør til en glatt røre og ta av varmen. Avkjøl til lunken.
- 3
Del vaniljestangen på langs og skrap ut frøene. Pisk med fløte til stiv krem og vend forsiktig inn i eggeblandingen.
- 4
Kle en brødform med plastfolie og hell røren i. Frys i minimum 5 timer. Server med friske bær.
Tips
Har du ikke vaniljestang kan du blande inn litt vaniljesukker i melisen.
Tips
Du kan også fryse semifreddo i porsjonsformer eller i isformer slik at alle kan få hver sin porsjon.