
Banankake med sjokolade og hasselnøtter
Nydelig banankake med karamell og hasselnøtter som gjør kaken ekstra smakfull og god.

Ingredienser
Antall porsjoner
1
Ingredienser
Fremgangsmåte
- 1
Begynn med karamellen. Smelt smør og sukker i en tykkbunnet kjele over middels høy varme. Rør hele tiden, til du har en gyllen karamell, ca. 5 minutter.
- 2
Sett ovnen på 180 °C og dekk bunnen på en springform med bakepapir og smør kantene med smør. Hell i karamellen. Del banan i skiver og legg i fint mønster ned i karamellen så bunnen er helt dekket. Hakk nøttene og strø over bananene og skvis over litt sitronsaft.
- 3
Smelt smør og avkjøl litt. Pisk egg og sukker hvitt og porøst. Bland inn mel og bakepulver. Rør til slutt inn smeltet smør. Hell deigen over bananene.
- 4
Stek kaken midt i ovnen i 35-40 minutter. Avkjøl noe og hvelv den ut på et serveringsfat så bunnen med de karamelliserte bananene blir toppen.
Tips
Riv over litt sjokolade ved servering, og server med pisket krem – gjerne med kokos i.
Hev smaken med våre produkter
Flere fristende oppskrifter


